Micimack egy mesebeli medve, akit Alan Alexander Milne angol r alkotott meg. A magyarul csak Micimackknt (angolul Winnie-the-Pooh) ismert regny kt nll mvet takar: a Micimackt (1926. oktber 14.) s a Micimack kuckjt (1928), melyeket Karinthy Frigyes fordtott s dolgozott t magyarra (1936). Milne kt tovbbi knyvet is rt gyerekversekkel: Amikor mg kicsik voltunk s Hatvesek lettnk, amelyek kzt szmos vers akad Micimackrl. Mind a ngy ktetet E. H. Shepard illusztrlta. A trtnetek sznhelye az angliai Kelet-Sussex megyben lv Ashdown-erdn alapul.
Micimack, aki Medveczky Medve, M. B. (Malacka Bartja), Ny. B. (Nyuszi Bartja), . S. F. (szaki-sark Felfedezje), F. F. F. (Fles Farknak Felfedezje) s ugyanennek megvigasztalja nven is ismert, egy szerny „cseklyrtelm medvebocs”, aki igen szeret verseket klteni s mzet enni. Legjobb bartja egy Malacka nev malacka, aki nem klnsebben btor. A Szzholdas Pagonyban lnek sok ms szereplvel egytt (lsd albb).
Micimack Milne finak, Christopher Robin Milne-nek egy kitmtt medvjrl kapta a nevt. Ezt a jtkmackt pedig Christopher egy igazi, Winnipeg nev medvrl nevezte el, akit Kanadbl hoztak Nagy-Britanniba, s akit Milne gyakran ltott fival az llatkertben. Egy Christopher Robin nev szerepl a Micimack-trtnetekben is felbukkant, magyar nevn Rbert Gidaknt ismerjk. A medve egybknt onnan kapta a Winnipeg nevet, hogy az els vilghborban rszt vev egyik kanadai zszlalj, a Kirlyi Winnipeg Gyalogezred kabalallataknt kerlt Nagy-Britanniba.
1929-ben Milne eladta a Micimack kereskedelmi rtkestsi jogait egy Stephen Slesinger nev amerikai szponzornak. Ez csupn egyike volt a Slesinger keze alatt lv szmos tulajdonjognak, s lete folyamn mg csak nem is a legnagyobb (ez bizonyra a Red Ryder nev kpregny lehetett, amit tbbek kzt filmre s rdira is alkalmazott). Slesinger 1953-ban hunyt el, s zvegye rklte a jogokat.
1961-ben a Walt Disney Co. vette meg a mesefigurra vonatkoz megfilmestsi s egyb jogokat, s ksztett rla egy rajzfilmsorozatot. (Micimack eredeti neve, a Winnie-the-Pooh Milne eredeti mveiben mg ktjellel szerepelt, a Disney-tdolgozsban viszont mr elvesztette a ktjeleit.) A korai rajzfilmek eredeti trtnetekre pltek; ez azonban mr nem ll az jabb filmekre s tvsorozatokra, amelyeket a Disney ksztett. A rajzfilmek stlusa hasonltott Shepard rajzaihoz, br az eredeti vonsokat a klasszikus Micimackrl egy modernebb medve kpre formltk. A trtnetvezets jellege s a szereplk mr kevsb hasonltanak Milne eredeti mesire.
1977-ben a Disney kiadta a Micimack kalandjai cm, egsz estt kitlt animcis filmet, melyben egy j szerepl, az rge is sznre lpett. Ez a film hrom epizdot mutat be: Micimack s a mhecskk fja (1966, 25’), Micimack viharos napja (1968, 24’), Micimack s a Tigris (1974, 24’). 1983-ban egy negyedik rvidfilm jelent meg, Micimack s Fles nagy napja cmmel. Ma a Micimack-videofilmek, a mackfigurk s ms kereskedelmi cikkek vi 1 millird dollr bevtelt hoznak a Disney cgnek – ugyanannyit, mint Miki egr, Minnie egr, Donald kacsa, Goofy s Plt egyttvve.
A Micimack kalandjai cm filmet 1997-ben a Micimack visszatr, 2002-ben pedig a Micimack: Boldog j Mackvet! kvette.
1991-ben Shirley Slesinger Lasswell, Milne irodalmi gynknek zvegye, aki a Micimack jogait rklte, beperelte a Disney cget, arra hivatkozva, hogy becsaptk a mesefigurk rtkestsi jogai tern. Br 66 milli dollrt mr begyjttt, tovbbi 200 milli dollrra tart ignyt. A peres gyet vgl 13 v utn, 2004 mrciusban sikerlt lezrni, a Disney gyzelmvel.
Benjamin Hoff knyvei, a Micimack s a tao s a Malacka s a tao Milne knyvnek szerepli rvn, kzrthet mdon mutat be keleti filozfikat, pldul a taoizmust. Micimack kt tekintlyes szatrban is fszerepet kapott: J. T. Williams Pooh and the Philosophers cm mvben („Micimack s a filozfusok”; magyarul: Szukits Kiad, 2004.), illetve a Was the Winnie-the-Pooh a good Muslim? [1] („J muszlim volt-e Micimack?” – magyarul nem jelent meg).
A 'Micimack-Vzipl' nev 'sport' (ahogy Karinthy fordtotta), melyben a versenyzk egy hdrl gakat doblnak egy patakba, s megvrjk, melyikk r clba hamarabb, eredetileg Micimackk jtka volt a meskben, de tlpett a val vilgba is. Oxfordshire-ben vrl vre megrendezik a Micimack-vziplverseny vilgbajnoksgt.
A Micimack-trtneteket szmos nyelvre lefordtottk; kztk nem utolssorban Lnrd Sndor latinra, Winnie ille Pu cmen, amely elszr 1958-ban ltott napvilgot.
|